domů

 

vizte také:

PhDr. I. Štarha

P. Schnur, MA

Mgr. P. Fojtík

 

 

 

 

 

1. července 2013 se na stránkách Moravské národní obce objevilo toto:

online zde

 

 

 

 

... zde je originální zpráva dr. Müllera

¨Vážená paní, Morava má de facto dvě historické vlajky. Schválně píši "historické", poněvadž od roku 1928 Morava neexistuje jako správní či samosprávní útvar, takže nemůže mít platnou vlajku. Ta středověká byla modrá a na ní byla volně umístěna moravská orlice (se stříbrno-červeným šachováním). V 19. Století vznikla vlajka nová, tvořená jen dvěma pruhy, žlutým a červeným (to bylo odvozeno od tehdy převážně užívaného zlato-červeného šachování orlice). To je ta druhá historická varianta. ...text však pokračoval... V žádném případě není ale moravskou vlajkou vlajka tvořená těmito dvěma pruhy a na ní položeným modrým štítem s moravskou orlicí. Ta vznikla jako symbol moravského národního hnutí až v nové době (údajně byla používána již v roce 1968, často ji však moravské národní strany používají až po roce 1989). Takže vyvěsíte-li některou z výše uvedených vlajek, "markraběcí" nebo jen "pruhovou", Moravu připomenete. Vyvěsíte-li tu třetí variantu s pruhy a na nich znakem Morav, pak se pouze přihlásíte k některé z moravistických stran či spolků, ale s historickou Moravou toto vexilum nebude mít nic společného. S pozdravem K.Müller¨ (pí. D. Sazovské, MěÚ Frenštát p.R., 7.červen 2013)

 

 

 

V MNO zřejmě netušili, že se tento email dostane do rukou někomu, kdo bude mít možnost a hlavně zájem oba texty porovnat.

 

Ostatně už předešlý rok řekl pan dr. Müller pro časopis Týden v souvislosti se žluto-červenou bikolorou opatřenou ¨polepšeným¨ znakem:

¨Takzvaný moravský prapor, který zavlál z radnic, mohu vnímat maximálně jako spolkový, je to něco jako hasičská či firemní vlajka¨

 

 

Podporuje pan dr. Müller stanovisko MNO? Patrně ne. Nepřipadá Vám to jako podvod ze strany MNO? Minimálně to svědčí o jejich neprofesionalitě a způsobu zacházení s odborným materiálem.